Kliknij na ikonkę plusa, aby poznać odpowiedź
Pełny kadr
Różnica w długości boków między zdjęciem w opcji pełny kadr, a zdjęciem w formacie klasycznym (pełny papier) wynika z ustawień w aparacie cyfrowym. W niektórych aparatach można przestawić proporcję boków na 2:3, aby uzyskać od razu klasyczny format zdjęcia, bez konieczności kadrowania przy wykonywaniu odbitek.
Pełny papier | Pełny kadr |
Przyczyn może być kilka:
- karta jest uszkodzona,
- karta ma zbyt dużą pojemność (niektóre aparaty mają ograniczenia pojemności kart pamięci),
- karta jest zablokowana (niektóre karty pamięci mają suwaki blokujące dostęp do danych, które mogą się przesunąć przy zakładaniu karty do aparatu i zablokują ją – wystarczy przesunąć suwak na karcie na właściwe miejsce),
- karta nie jest sformatowana.
Efekt ten powstaje na skutek odbicia światła z lampy błyskowej od dna oka, które jest bardzo mocno ukrwione.
Funkcja aparatu fotograficznego ogranicza efekt czerwonych oczu, przez zastosowanie przedbłysku powodującego skurczenie źrenicy ludzkiego oka bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia.
Zdjęcie, na którym obiekty są rozmyte, powstaje na skutek wadliwego ustawienia parametru odległości lub poruszenia aparatem w momencie robienia fotografii.
- trzeba sprawdzić jakich akumulatorów wymaga aparat – o jakim napięciu (1,2V, 3,7V, 7,4V, itp.),
- akumulatory są nienaładowane lub nieprawidłowo założone.
Przebiegiem ładowania steruje tutaj procesor, odpowiednio dostosowujący prąd ładowania tak, aby ani nie przeładować, ani nie naładować tylko częściowo umieszczonych w ładowarce akumulatorków. Ich podstawową zaletą jest fakt, że są znacznie szybsze – czas ładowania zestawu akumulatorków może wynieść tylko 1 godzinę.
Najmniejszy element obrazu bitmapy, całkowicie w jednym kolorze.
To efekt jaki powstaje na materiale światłoczułym na skutek nieprawidłowej ekspozycji lub wadliwej obróbki materiału, np. w niewłaściwej temperaturze. Na efekt ziarna są bardziej podatne materiały o wyższej czułości.
ang. Gigabajt – miliard bajtów.
ang. Megabajt – milion bajtów.
Rodzaj pamięci typu flash wprowadzony przez firmę SONY, stosowany w aparatach i kamerach cyfrowych, odtwarzaczach mp3.
ang. MultiMediaCard – rodzaj pamięci typu flash opracowany przez firmy Samsung i SanDisk, używają łącza IDE w odróżnieniu od ComapctFlash. Zastosowanie w przenośnych urządzeniach elektronicznych jak aparaty, odtwarzacze mp3, telefony komórkowe.
Rodzaj pamięci opracowany przez firmę SanDisk, jest ogólnoświatowym standardem używanym przez większość przenośnych urządzeń elektronicznych. Wyjątkowa odporność na uszkodzenia mechaniczne, minimalna ilość błędu zapisu.
ang. Secure Digital rodzaj nośnika pamięci używanego w aparatach cyfrowych Kodak, Panasonic, Samsung, Nikon, Canon (wybrane modele).
Nazwa systemu kompresji obrazów powszechnie stosowana w amatorskich aparatach fotograficznych. Plik skompresowany tą metodą ma rozszerzenie jpg lub jpeg. Powszechnie stosowana w Internecie.
To rozszerzenie nazwy pliku graficznego, wysokostratny, ograniczający użycie kolorów do 256. Ze względu na małą objętość używany w witrynach internetowych.
ang. Tagget Image File Format – bezstratny format zapisu pliku graficznego.
Ruchoma część w aparacie fotograficznym lub minilabie odpowiedzialna za czas przez który światło pada na kliszę, matrycę LCD lub papier fotograficzny.
Pierścień ograniczający ilość światła wpadającego przez obiektyw – stosowanie większych wartości przysłony zwiększa głębię ostrości obrazu powodując jednocześnie konieczność wydłużenia czasu ekspozycji.
Profesjonalny aparat fotograficzny z wymienną optyką, w którym fotografujący widzi obraz bezpośrednio przez obiektyw dzięki zastosowaniu układu lustra i pryzmatu.
To popularny aparat fotograficzny o jednolitej budowie, nie mający możliwości wymiany obiektywu – analogowy lub cyfrowy.
Parametr określający zakres odległości, w którym obiekty widziane przez aparat fotograficzny pozostaną wyraźne (ostre). Im większa względna wartość przysłony tym większa głębia ostrości.
Nowa funkcja w jaką wyposażane są aparaty cyfrowe, pozwalająca w znacznym stopniu poprawić jakość zdjęć, przez neutralizowanie drgań rąk fotografującego.
Zmienna ogniskowa, obiektyw z fizyczną możliwością zmiany długości ogniskowej przy pomocy układu soczewek.
Cyfrowe podkadrowanie ujęcia przez aparat cyfrowy, połączone jednak z utratą rozdzielczości obrazu.
ang. International Organization of Standarization – według standardu ISO określa się czułość materiału fotograficznego.
niem. Deutche Industrial Norm – dawniej oznaczano w DIN-ach czułość filmu, obecnie stosuje się oznaczenie ISO.
ang. Dots per Inch – ilość plamek na cal. W DPI oznacza się rozdzielczość cyfrowego obrazu. Dla wykonania dobrej fotografii wystarcza rozdzielczość 300 DPI.
Efekt zamiany analogowego (tradycyjnego) obrazu na postać cyfrową (cyfrowy zapis zeskanowanego negatywu lub zdjęcia na płytach CD/ DVD).
Pole widzenia obiektywu aparatu fotograficznego – wycięcie z większego zdjęcia jego części w celach artystycznych lub użytkowych.
Obiektyw o krótkiej ogniskowej, o szerokim kącie widzenia, używany m.in. do fotografowania wnętrz.
Profesjonalny System Kontroli Jakości wprowadzony przez firmę Kodak w ramach programu Kodak Express spowodował rewolucję jakościową na rynku amatorskich usług fotograficznych.
Profesjonalne urządzenie pozwalające na ocenę stanu procesów chemicznych stosowanych w obróbce materiałów światłoczułych. Podstawowe wyposażenie laboratorium fotograficznego.
Są to najczęściej kolorowe nasadki na obiektyw aparatu, służą do osiągnięcia specjalnych efektów artystycznych. W minilabach odpowiadają za prawidłowość odwzorowania barw na zdjęciu.
Liczba wskazująca z jakiej maksymalnej odległości przy określonej czułości materiału i przysłonie wykonamy prawidłowo naświetlone zdjęcie.
Jest to lampa błyskowa, w którą na stałe wyposażony jest aparat fotograficzny.
Lampa błyskowa przeznaczona specjalnie dla danego rodzaju aparatów fotograficznych.
Zakładana, dodatkowa lampa błyskowa, można ją stosować w przystosowanych do tego droższych i profesjonalnych aparatach fotograficznych.
ang. Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny.
Jest to ilość światła padającego na materiał światłoczuły (matrycę LCD, negatyw, papier fotograficzny) w momencie fotografowania (rzucania obrazu).
ang. Classic – nazwa podstawowego formatu odbitki w systemie APS – 10×15 cm lub 4×6 cala.
ang. High – nazwa zalecanego formatu odbitki, wykonanej aparatem systemu APS – 10×17.5 cm lub 4×7 cali.
ang. Panorama – najefektowniejszy dostępny w systemie APS format – 10×25 cm lub 4×10 cali.
Rodzaj złącza elektronicznego w jaki najczęściej wyposażone są aparaty cyfrowe. Po drugiej stronie przewodu znajduje się zazwyczaj tradycyjne wejście USB. Złącze służy do połączenia aparatu cyfrowego z komputerem.
ang. Universal Serial Bus – uniwersalna magistrala szeregowa, rodzaj systemu komunikacji z komputerem.
ang. File Transfer Protocol – protokół transferu plików, pozwalający przesyłać pliki w dowolne miejsce na ziemi, jeśli tylko komputer połączony jest z Internetem.
Wymiary zdjęć do dokumentów opisane są tutaj.